Irina Privalova: Biografia, Kreatywność, Kariera, życie Osobiste

Spisu treści:

Anonim

Irina Privalova jest sportowcem radzieckim i rosyjskim, sportowcem. Mistrz olimpijski z 2000 roku został wielokrotnie mistrzem Rosji, ZSRR, Europy i świata. Uhonorowany Mistrz Sportu Rosji został odznaczony Orderem Przyjaźni Narodów i Orderem Honoru.

Irina Privalova: biografia, kreatywność, kariera, życie osobiste

Liczba wybitnych sportowców w lekkoatletyce stale rośnie. Co roku pojawiają się nowi mistrzowie. Jednak Irina Anatolyevna Privalova mocno zajmuje swoje miejsce w galaktyce wybitnych mistrzów.

Droga do wielkiego sportu

Biografia przyszłego sportowca rozpoczęła się w 1968 roku we wsi Malachowka pod Moskwą. Dziewczyna urodziła się 22 listopada. Rodzice od dzieciństwa zaszczepili dziecku miłość do sportu. Po zapoznaniu się z metodą wychowania sportowego rodziny Nikitin, ojciec zbudował dla Iriny kącik domowy, który stał się ulubionym miejscem dla początkującego sportowca.

Od ośmiu lat dziewczyna została zabrana na lodowisko. Na łyżwach zachowywała się dobrze, wykonywała elementy, które nie były łatwe jak na jej wiek. Najpierw zabrano ją do teatru na lodzie. Jednak ze względu na dalekie od ideału pokazy trener Iry poradził rodzicom ucznia przeniesienie córki do sekcji łyżwiarstwa szybkiego. W rezultacie profil studiów Privalovej całkowicie się zmienił.

Irina przypadkowo znalazła się w lekkiej atletyce. W 1979 r. w pobliżu domu sportowców wybudowano kompleks biegowy. Pewnego dnia postanowiła mu się bliżej przyjrzeć. Trener zabrał dziewczynę za jednego z uczniów. Polecił jej przebrać się i rozpocząć trening. Już na pierwszej lekcji Privalova zdała sobie sprawę, że znalazła powołanie. W ciągu roku nie opuściła lekcji łyżwiarstwa, kontynuując lekkoatletykę. Preferowano jednak bieganie.

W możliwie najkrótszym czasie zostały przekazane standardy mistrza sportu na dystansie 100 metrów, skok w dal. Kierownictwo zauważyło utalentowanego sportowca.

Wyznanie

W 1985 roku dostała szansę otrzymania zaproszenia do juniorskiej reprezentacji kraju. Cztery lata później Irina dołączyła do zespołu dorosłych. W 1986 Privalova postanowiła zdobyć wykształcenie na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Została studentką prestiżowego wydziału dziennikarstwa. Podczas studiów lekkoatletka regularnie występowała w kadrze narodowej uczelni, osiągając poziom międzynarodowego mistrza sportu.

Trzy lata później uczeń prowadził większość mistrzostw kraju. Została jedyną jasnoskórą biegaczką, która wyprzedziła swoich ciemnoskórych rywali. Irina miała w swojej karierze wiele turniejów. W 1989 roku zajęła trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy. W 1991 roku jej skarbonka była „złota” za sześćdziesiąt metrów i „srebrna” za dwustumetrowy wyścig na mistrzostwach świata, które odbyły się w Hiszpanii. W tym samym czasie Privalova została drugą w sztafecie w Tokio i otrzymała trzy najwyższe nagrody na Eurocup.

Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 roku były udanym biegaczem. Otrzymała „srebro” za sztafetę, „brąz” za bieg na 100 metrów. W nowym sezonie sukcesy stały się bardziej imponujące. Sportowiec otrzymał osiem nagród na turniejach w Kanadzie, Niemczech i Szwecji.

W 1994 roku do listy zwycięstw dodała trzy medale Mistrzostw Europy, tyle samo nagród z pucharu świata. Privalova została uznana za najlepszego przedstawiciela lekkoatletyki w Europie. W 1995 roku zdobyła 4 medale, a w 1998 roku odebrała komplet nagród na Mistrzostwach Europy. Irina Anatolyevna wielokrotnie była rekordzistką Rosji, Europy i świata.

Nowe osiągnięcia

Kariera sportowa to nie tylko starty. W 1997 roku podczas zawodów w Paryżu zawodnik doznał poważnej kontuzji. Po niej sportowiec musiał przerwać rywalizację. Była bliska porzucenia wielkiego sportu. Potem gwiazda Marion Jones już weszła i nie można było z nią konkurować w niedoskonałym stanie.

Przez długi czas Irina opuściła sport. Sytuację uratował trener, który uznał, że jest za wcześnie na zakończenie kariery. W trakcie dyskusji postanowiono zmienić dystans. Ze względu na wiek i stan zdrowia występy zostały przesunięte na 400 metrów z przeszkodami.

Decyzja została podjęta z przymrużeniem oka. Powstała technika 31-letniego sportowca, przejście może jej zaszkodzić. Nigdy nie było takich precedensów w lekkiej atletyce. Słuszność decyzji wkrótce potwierdziła rzeczywistość. W Sydney na Igrzyskach Olimpijskich Privalova była najlepiej wybraną dyscypliną. Triumf został osiągnięty ciężką i długą pracą.

Trener wybrał dystans na podstawie prostych wniosków. Zaletą Iriny była szybkość w bieganiu bez barier. Na zawodach nie było Australijczyków, którzy byliby bezpośrednimi konkurentami. W efekcie głównym zadaniem było doskonalenie techniki pokonywania przeszkód. W ciągu jednej zimy został dopracowany do perfekcji.

Tak imponujący sukces zapewniła doskonała koordynacja ruchów, zrozumienie istoty zadania, którego rozwiązanie wymagało maksymalnej wydajności. Przede wszystkim zawodniczka skupiła się na nowych barierach dla swoich ćwiczeń. Brała udział w biegach sprinterskich na 400 metrów przez płotki, ale takie turnieje nie były przydatne. Przejście nie było łatwe.

Rodzina i sport

Privalova na zawsze weszła do historii sportów światowych. Rosjanin zdobył złoto w Sydney w wieku prawie 32 lat. Wraz z mężem przyjechała do Australii na kilka miesięcy przed startem zawodów, aby wystartować w dwóch mistrzostwach.

Rezerwa czasu zapewniała doskonałe przystosowanie do warunków. Bieżnie okazały się wyjątkowe. Sztuczna murawa miała niezwykłe właściwości reaktywne podczas ruchu sportowców. Sportowiec był w stanie w pełni się do nich dostosować.

Pomimo tego, że zawodniczka przebiegła taki dystans dopiero po raz siódmy, ominęła wszystkich konkurentów. Po triumfie Irina postanowiła zwiększyć dystans do 800 m, ale mentor ją odradził. W rezultacie otrzymano nową kontuzję. Za nią biegacz ostatecznie przeniósł się na 800 m.

Sportowiec miał miejsce w jej życiu osobistym. Jej pierwszym wybranym był Jewgienij Siergiejew, dziennikarz, sportowiec-sportowiec. Rodzina ma dziecko, syna Aleksieja. Małżeństwo rozpadło się.

Wkrótce Privalova została żoną swojego mentora Władimira Paraszczuka. Para miała dwie córki, Marię i Katarzynę. Masza zajmuje się lekkoatletyką, zdobyła brąz w trójskoku na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires. Katya uczy się w szkole choreograficznej.

Sama Privalova kieruje Wydziałem Wychowania Fizycznego na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Sportowiec uwielbia prosty wypoczynek, wędkowanie, czytanie książek o astronomii.