Vettel Sebastian: Biografia, Kariera, życie Osobiste

Spisu treści:

Niemiecki kierowca wyścigowy Sebastian Vettel stał się gwiazdą sportów motorowych. Mimo tak młodego wieku czterokrotnie udało mu się zdobyć tytuł mistrza Formuły 1.

Vettel Sebastian: biografia, kariera, życie osobiste

Dzieciństwo

Sebastian pochodzi z niemieckiego miasta Heppenheim, gdzie jego biografia rozpoczęła się w 1987 roku. Chłopiec dorastał w dużej rodzinie, oprócz niego były jeszcze dwie siostry i brat. W jednym z wywiadów przyznał, że bardzo źle się uczył w szkole, wszystkie jego zainteresowania zajmowała muzyka i marzenie o zostaniu piosenkarzem. Jego idolami z dzieciństwa byli: Jackson, Jordan i Schumacher. Gdy dziecko zorientowało się, że jego zdolności wokalne pozostawiają wiele do życzenia, postanowił zająć się zawodowo sportem motorowym.

Pierwsze kroki w sporcie

Vettel senior był właścicielem toru kartingowego i często zabierał tam swoje dzieci. Młody Sebastian zaczął ścigać się na gokartach w wieku czterech lat, a trzy lata później brał udział w mini-wyścigach. Talent chłopca został zauważony przez Michaela Schumachera i objął go patronatem.

Pierwsze zwycięstwo dziewięcioletniego Sebastiana odnotowano na zawodach w Wittenberdze. Nawet wtedy przepowiadali mu wspaniałą karierę. Nastolatek dostał się do młodzieżowej drużyny „Red Bull”, w której został czterokrotnym zwycięzcą Nadrenii Północnej. Do 2002 roku Vettel stał się najlepszym wśród juniorów w Niemczech i Europie. Jego występ w Formule BMW 2003 był sukcesem i kolejnymi awansami. W Formule 3 Euroseries nowicjusz zajął 5. miejsce w klasyfikacji. Sukces nie zadowolił debiutanta i rok później został drugim. Do testów w królewskich wyścigach sportowiec wybrał samochód marki Williams. Do mety dojechał jako drugi, ale dyskwalifikacja zwycięzcy dała mu prawo do prowadzenia na podium.

Formuła 1

Sebastiana wyróżniała niesamowita upór i chęć wygrywania. W 2006 roku dołączył do zespołu jako pilot pod numerem trzecim, a na wolnych biegach często sam jeździł samochodem wyścigowym, udowadniając swój profesjonalizm.

W Formule 1 Vettel zadebiutował podczas Grand Prix USA w 2007 roku. Zastępując kontuzjowanego kolegę, Sebastian usiadł za kierownicą i dojechał do mety na ósmym miejscu. W Red Bullu zauważono sportowca z wielkimi perspektywami. Słuszność ich wyboru potwierdziły zawody w Chinach w 2008 roku, gdzie zawodnik był czwarty, oraz we Włoszech, gdzie wygrał. Tor po deszczu okazał się dość trudny, ale to nie przeszkodziło mistrzowi w zademonstrowaniu pięknej jazdy i zostaniu najlepszym. Kolejny rok to także ważne zwycięstwa, Sebastian wielokrotnie udowadniał swoje umiejętności.

W 2010 roku Vettel został najmłodszym mistrzem Formuły 1 i został uznany za najlepszego sportowca w swoim kraju. W kolejnych latach wywalczył tytuł najmłodszego dwu-, trzy- i czterokrotnego zwycięzcy prestiżowego wyścigu światowego. Do 2014 roku młody człowiek współpracował z Red Bullem, ale w następnym roku podpisał kontrakt z Ferrari.

Jak on teraz żyje

Słynny wyścigowiec niechętnie dzieli się szczegółami swojego życia osobistego i starannie ukrywa je przed dziennikarzami. Wśród przyjaciół uchodzi za miłośnika imprez. Krewni odnotowują jego pogodne usposobienie i talent jako parodysta. Sportowiec nadal kocha muzykę, jego muzyczne preferencje pozostają repertuarem lat 70-tych. Sebastian spędza większość czasu w pracy, przez resztę czasu uwielbia aktywność na świeżym powietrzu: wędrówki piesze, snowboard i badminton, a także jest fanem niemieckiego klubu piłkarskiego „Eintracht”. Mistrz przywraca zużytą energię słodyczami, które uwielbia.

Oficjalnie Vettela nie łączą więzy rodzinne, ale Hanna Pratter od wielu lat jest jego konkubiną. Para miała córki Emily i Matyldę.

Dziś Vettel mieszka w Szwajcarii i nadal osiąga wysokie wyniki sportowe. Wszystkie samochody mistrza są wyjątkowe, każdemu nadał swoje imię, ale dziś sportowiec marzy o mocniejszym samochodzie wyścigowym i nowych zwycięstwach.