Orser Brian: Biografia, Kariera, życie Osobiste

Spisu treści:

Brian Orser to kanadyjski łyżwiarz figurowy, mistrz świata, srebrny medalista olimpijski. Po zakończeniu kariery singlowej stał się odnoszącym sukcesy trenerem, wśród jego uczniów są zwycięzcy najbardziej prestiżowych zawodów.

Orser Brian: biografia, kariera, życie osobiste

Dzieciństwo i młodość

Brian urodził się w 1961 roku w Belleville, Ontario, Kanada. Przyszły łyżwiarz był najmłodszym dzieckiem spośród 5 braci i sióstr. Rodzina nie należała do zamożnych, ale Orseurowie mieszkali razem, dużo uwagi poświęcano dzieciom.

Rodzice zauważyli zamiłowanie syna do łyżwiarstwa figurowego i wysłali go do szkoły sportowej. Tam stało się jasne, że trzeba zacząć wcześniej: w momencie rozpoczęcia treningu Brian miał już 9 lat. Jednak jego pierwsza trenerka Linda Leaver postanowiła zaryzykować.

Kariera łyżwiarza

Orser od razu zaczął jeździć na łyżwach solo. Swoje pierwsze mistrzostwo zdobył w 1977 roku, ale rok następny był mniej udany: na Mistrzostwach Świata Juniorów obiecujący samotny łyżwiarz zajął dopiero czwarte miejsce. Przegrana nie zniechęciła młodego łyżwiarza. Już na kolejnych zawodach ponownie został mistrzem, a od 1981 roku mocno stawał na najwyższym stopniu podium na wszystkich mistrzostwach kraju.

W 1984 roku Orser zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich. Udało mu się coś, czego nie dokonał żaden łyżwiarz – idealnie czysty potrójny oś. Na kolejnych Igrzyskach siedmiokrotny mistrz kraju nosił flagę Kanady, ale mistrzem nie został - wyprzedził go Brian Boitano, a Orser zdobył srebro. Po igrzyskach olimpijskich sportowiec ogłosił, że kończy karierę jako łyżwiarz.

Działania coachingowe

Po wycofaniu się z amatorskiego sportu Orser przez 17 lat występował w pokazach lodowych. Jednak z biegiem lat zdrowie zaczęło zawodzić, konieczna była fundamentalna zmiana pola działalności. Szybko znaleziono rozwiązanie - były mistrz został trenerem, kierując wydziałem łyżwiarstwa figurowego w jednej ze szkół sportowych w Toronto. Styl pracy Briana opiera się na rozpoznaniu najsilniejszych stron jego podopiecznych, odpowiedniej motywacji i wsparciu psychologicznym.

Wśród gwiazdorskich uczniów Orsera są Kim Yu-Na, Javier Fernandez, Yuzuru Hanyu, Elizabeth Tursynbaeva, Sonia Lafuente. Niedawno pod skrzydła kanadyjskiego trenera przeniosła się srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich 2018 Rosjanka Evgenia Medvedeva.

Życie osobiste

Brian Orser jest kawalerem i nie ma dzieci. Przez długi czas ukrywał swoją niekonwencjonalną orientację, obawiając się, że może to stać się przeszkodą w jego karierze sportowej. Jednak później postanowił jednak wyjść z cienia i spotkał się z pełnym zrozumieniem wśród kolegów.

Dziś Orser ma bliskie relacje z Rajeshem Tiwari, dyrektorem jego fundacji. Zdjęcia pary regularnie pojawiają się w druku, co absolutnie nie przeszkadza uczniom i kolegom wybitnego trenera. Sam Orser jest pewien, że jego życie osobiste nigdy nie było przeszkodą w pracy, daje ludziom wszystko, co najlepsze. Jego podopieczni żyją na tej samej zasadzie. Być może jest to gwarancja ich zwycięstw – teraźniejszych i przyszłych.