Scholes Paul: Biografia, Kariera, życie Osobiste

Spisu treści:

Paul Aron Scholes to wybitny angielski sportowiec, legenda światowego futbolu, charyzmatyczny Irlandczyk „Red Prince”, który mimo wszystko stał się wielki – problemy ze wzrokiem, astma, bóle kolan i niepokój bliskich. Wychował się w Manchester United Football Academy, gdzie spędził całą swoją karierę zawodową.

Scholes Paul: biografia, kariera, życie osobiste

Biografia

Paul Scholes urodził się w 1974 roku 16 listopada w małym miasteczku Salford w północno-zachodniej Anglii. Chłopiec od dzieciństwa kochał piłkę nożną. Scholes jest żywym przykładem tego, że nie ma rzeczy niemożliwych, jako dziecko zdiagnozowano u niego astmę, ale to nie przeszkodziło mu w osiągnięciu wielkich sukcesów w zawodowej piłce nożnej. Uważa się, że Paul przez całe życie grał w jednym klubie, ale to nie do końca prawda.

Wizerunek
Wizerunek

Zaczął próbować swoich sił w akademii małego lokalnego klubu „Langley Farrow”. Scholes dostał się do legendarnego Manchesteru United dopiero w wieku 14 lat. Utalentowanego chłopca zauważył Brian Kidd, jeden z asystentów Wielkiego Alexa Fergusona i zaprosił go do Akademii „Czerwonych Diabłów”. Scholes zaimponował kierownictwu klubu i mógł pozostać w szkole słynnego zespołu. Paul podpisał swój pierwszy kontrakt z klubem w 1991 roku i grał w młodzieżowym składzie przez 2 sezony.

Kariera

Paul Scholes należy do słynnej „klasy 92”. Nie można zaprzeczyć, że legendarny trener Sir Alex Ferguson miał niezwykły talent do utalentowanych graczy. Ale „Klasa-92” to wyjątkowe zjawisko. Dosłownie wszyscy absolwenci tego roku stali się prawdziwymi gwiazdami futbolu i niezastąpionymi graczami bazy Manchesteru United na wiele lat. To był prawdziwy „Klondike” talentów: Paul Scholes, Nikki Butt, David Beckham i Gary Neville – żeby wymienić tylko kilku piłkarzy, którzy na zawsze zapisali się w historii klubu.

Wizerunek
Wizerunek

Profesjonalny kontrakt z klubem Red Prince podpisał w 1993 roku, ale zadebiutował dopiero rok później. Dzięki dyskwalifikacji oburzającego Erica Contony Scholes miał szansę pokazać, co potrafi w ligowym pucharze przeciwko niższej drużynie Port Vale.

Muszę powiedzieć, że debiut był udany, Manchester United grał na wyjeździe, a do przerwy było 1-1. To Paul Scholes strzelił gola. W drugiej połowie, w 53. minucie meczu, Czerwony Książę strzelił podwójną bramkę. Ten gol był zwycięski dla Manchesteru United, a spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1. Pierwszy mecz w mistrzostwach kraju, mimo ofensywnej porażki pod Ipswich Town (2-3), był udany dla Paula Scholesa, który strzelił przeciwnikowi obie bramki. W sumie Scholes pojawił się na boisku 25 razy w turniejach tego sezonu i strzelił siedem bramek.

W sezonie, który rozpoczął się w 1995 roku, Sir Alex dał Scholesowi więcej szans na wykazanie się i większość sezonu spędził na boisku. W 26 meczach 14 razy zdenerwował przeciwników bramką. W tym samym sezonie Paul zdobył swoje pierwsze trofea w swojej karierze. Manchester United zdobył Puchar Anglii i wygrał krajową Premier League.

Wizerunek
Wizerunek

Od tego sezonu utalentowany pomocnik w końcu ugruntował swoją pozycję w wyjściowym składzie i grał każdy mecz o 200 procent. Trudno wyobrazić sobie „Czerwone Diabły” lat 90. i 2000. bez tego niesamowitego odtwarzacza. Jego obecność na boisku oznaczała stabilizację w centrum, wsparcie dla atakujących zawodników i pomoc w obronie.

Potrójna korona Manchesteru United w 1999 roku

Koniec XX wieku to zdecydowanie najjaśniejszy moment dla wszystkich fanów i zawodników klubu. W tym roku drużynie udało się zdobyć złotego hat-tricka – wygrywając trzy konkursy w jednym sezonie. 16 maja Czerwone Diabły pokonały Tottenham 2:1, pokonując Arsenal Londyn o 1 punkt i zajmując pierwsze miejsce w Premier League, stając się mistrzem Anglii.

22 tego samego miesiąca Manchester United raczej po prostu poradził sobie z Newcastle w finale FA Cup, spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0, drugą bramkę meczu w 52. minucie strzelił Paul Scholes, ostatecznie decydując o wyniku meczu. Cenione wysokie zarzuty Sir Alexa zostały wydane 26 maja tego samego roku.

Finał Ligi Mistrzów w 199 roku można słusznie nazwać najbardziej dramatycznym i intensywnym meczem w historii futbolu. Spotkanie odbyło się na słynnym Camp Nou, macierzystym stadionie Barcelony. Kolorowy plakat Manchesteru United – Bayern Monachium zgromadził pełny stadion. Już w szóstej minucie meczu monachijczycy ogłuszyli Czerwone Diabły i otworzyły wynik. Mimo dużej ilości okazji podopieczni Sir Alexa nie byli w stanie wyrównać wyniku przed przerwą, pod koniec połowy na tablicy wyników znalazło się ofensywne 0-1.

Z początkiem drugiej połowy The Reds nie byli w stanie zmienić wyniku spotkania. Co więcej, Bayern miał kilka naprawdę dobrych okazji do zdobycia bramki, gol diabłów uratował cudem, a nazywa się Peter Schmeichel. Dalszą część meczu rozegrano ze zmiennym powodzeniem, były szanse na obu bramkach, ale wynik pozostał bez zmian.

Kibice niemieckiego klubu świętowali już zwycięstwo z mocą i głównymi, a nawet szykowali gratulacyjne transparenty, ale nie brali pod uwagę jednego: rywalami były „Czerwone Diabły” prowadzone przez samego Alexa Fergusona. Słynny Fergie Time pogrzebał Bayern w zaledwie kilka minut. Pod koniec spotkania Ferguson nie schodził z krawędzi i nieustannie wskazywał zegar, zachęcając zawodników do dalszej gry.

Wizerunek
Wizerunek

Główny czas się skończył, sędzia dodał tradycyjne 3 minuty. W tym czasie Czerwone Diabły zdobyły rzut rożny, do którego pojechał nawet bramkarz Peter Schmeichel. Po celnym podaniu z rzutu rożnego Davida Beckhama, Schmeichel zdobył piłkę i posłał ją z nieudaną zniżką do tłumu graczy, Ryan Giggs wyszedł z walki zwycięsko, obejmując piłkę. Posłał piłkę do bramki miękkim kopnięciem. 1-1! Taki wynik automatycznie przeniósłby grę na dogrywkę, gdyby nie kolejny rzut rożny u bram Bayernu. Po podaniu Beckhama Ole Gunnar Solskjaer celnie posłał piłkę do bramki w 92. minucie 2:1.

Niestety „Czerwony Książę” nie mógł wziąć udziału w tej „masakrze stulecia” z powodu nadużywania żółtych kartek i dyskwalifikacji, jednak przyczynił się do „złotego hattricka” na lotnych premiach. W fazie grupowej, dzięki swoim bramkom, Manchester United zremisował i podzielił się punktami z Bayernem Monachium i katalońską Barceloną. W ¼ finału, w 88. minucie rewanżu z Interem, Paul Scholes wyprowadził drużynę od porażki, wyrównując wynik 1-1.

Wizerunek
Wizerunek

W sumie Scholes strzelił w tym sezonie 4 gole w Lidze Mistrzów. Wszyscy piłkarze Manchesteru United, którzy mieli okazję grać w tamtym sezonie, uważają ten okres za najjaśniejszy i najbardziej udany w ich karierze, a Paul Scholes nie jest wyjątkiem.

Występy po wysokich tonach i emerytura

Po fantastycznym sezonie 98/99 Scholes grał na niezmiennie wysokim poziomie do 2011 roku. Po dramatycznym finale Ligi Mistrzów na Wembley, przegranym z Barceloną przeciwko Hiszpanii, za Edwinem Van Der Sarem, Scholes ogłosił przejście na emeryturę.

Kolejny sezon Manchester United nie zaczął dobrze. Odpadł z FA Cup, skończył w 5 rundzie Football League Cup, przegrywając z Crystal Palace. W Lidze Mistrzów zespół zajął trzecie miejsce w grupie i trafił do Ligi Europy. W styczniu 2012 roku Scholes, który wycofał się z kariery zawodowej, zapowiedział powrót do obozu „czerwonych diabłów”, sam tłumaczył to faktem, że naprawdę tęsknił za grą.

Plotka głosi, że sam Ferguson próbował namówić go do powrotu do klubu, przynajmniej na jeden sezon. Powrót „Czerwonego Księcia” z pewnością wpłynął na grę zespołu, ale nie przyniósł rezultatów. W Lidze Europy klub odpadł w 1/8 finału. A w sezonie zasadniczym „Manchester United”, po dwukrotnym potknięciu się pod koniec sezonu, zajął dopiero drugie miejsce.

Paul Scholes postanowił zostać z drużyną na kolejny sezon, w którym rozegrał 21 meczów i strzelił tylko jednego gola, jednocześnie podnosząc nad głową ostatnie trofeum w swojej zawodowej karierze. Pod koniec sezonu z Manchesterem United Scholes po raz jedenasty został mistrzem Anglii. Po czym zakończył karierę piłkarską, tym razem ostatecznie i nieodwołalnie.

Wizerunek
Wizerunek

W sumie legendarny zawodnik rozegrał z Manchesterem United 718 meczów, w których strzelił 155 goli.11 razy został mistrzem Anglii i dwukrotnie zdobył najbardziej prestiżowe trofeum w Europie - Puchar Ligi Mistrzów.

Skład Anglii

Wizerunek
Wizerunek

Założyciele futbolu mają pecha od 1966 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii zdobyli mistrzostwo świata. Pecha miał też Paul Scholes, który rozegrał 66 meczów dla reprezentacji i strzelił 14 goli, ale niczego nie wygrał.