Kaori Sakamoto: Biografia, Kreatywność, Kariera, życie Osobiste

Spisu treści:

Kaori Sakamoto jest kluczową postacią w japońskiej narodowej drużynie łyżwiarstwa figurowego. Za plecami sportowca występującego w jeździe pojedynczej - zwycięstwa w mistrzostwach różnych poziomów i Grand Prix. W 2018 roku łyżwiarka figurowa zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Czterech Kontynentów, a w 2019 roku została najlepszą na Mistrzostwach Japonii.

Kaori Sakamoto: biografia, kreatywność, kariera, życie osobiste

Droga do wielkiego sportu

Kaori Sakamoto urodził się 9 kwietnia 2000 roku w Kobe. To japońskie miasto, położone na wyspie Honsiu, jest wiodącym portem w kraju i ośrodkiem handlu międzynarodowego.

Rodzina zdecydowała, że dziewczyna od najmłodszych lat będzie uprawiać łyżwiarstwo figurowe, wybór okazał się słuszny. Młoda Kaori zadebiutowała na Grand Prix Czech w 2013 roku. Ta seria prestiżowych zawodów jest organizowana dla juniorów i odbywa się w kilku etapach na lodowiskach w różnych krajach. Ponadto zawodnik po raz pierwszy wszedł na lód Mistrzostw Japonii Juniorów w Łyżwiarstwie Figurowym. Dziewczyna powtórzyła swój sukces w następnym roku i otrzymała prawo do reprezentowania swojego kraju na międzynarodowych mistrzostwach juniorów w Tallinie, gdzie weszła do pierwszej szóstki i po raz pierwszy weszła na lód dorosłego mistrzostwa kraju.

Wizerunek
Wizerunek

Sezon 2015/2016 był dla łyżwiarki bardzo udany. Wystartowała w Pucharze Azji wraz z wybitnymi dorosłymi sportowcami, ale wystąpiła bardzo pewnie i zdobyła brąz. Następnie kilka etapów spędziła na zawodach juniorów na Łotwie, gdzie zdobyła srebrny medal, oraz w Polsce, gdzie zajęła czwarte miejsce. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Norwegii japońska łyżwiarka figurowa znalazła się w pierwszej szóstce. W przeddzień igrzysk olimpijskich sportowiec wygrał u siebie Grand Prix i został drugim w Paryżu. Była także jedną ze zwycięzców Junior Grand Prix w Marsylii. Będąc zwycięzcą mistrzostw juniorów, Kaori śmiało przystąpiła do walki o mistrzostwo kraju, debiutantka zajęła 8 miejsce. Podczas wielu zawodów sportowych łyżwiarka była w stanie poprawić swoje dotychczasowe wyniki sportowe.

Wizerunek
Wizerunek

sezon olimpijski

Sakamoto rozpoczęła nowy sezon 2017-2018 w Pucharze Azji, gdzie odniosła miażdżące zwycięstwo. Zawodniczka odbyła jeszcze kilka turniejów w Stanach Zjednoczonych, ale brakowało jej pewności siebie, by wspiąć się na podium. Po tym nastąpiła seria Grand Prix w Rosji, na tym etapie szczęście odwróciło się od niej i Kaori skończyła na środku tabeli turniejowej. Ale na amerykańskiej scenie Grand Prix łyżwiarz figurowy z Japonii stał się drugi. Japończyk w singli spędził koniec roku na mistrzostwach kraju, walczył o złoto, ale pod względem sumy punktów zajął tylko drugi stopień podium. Miesiąc później, na mistrzostwach kontynentalnych w Tajpej, łyżwiarka zaprezentowała niespodziankę sędziom i widzom, pewnie zdobywając tytuł mistrza i poprawiając swoje wyniki.

Na igrzyskach olimpijskich w Korei Południowej wyszła jako rezerwowy w wolnym programie i zajęła ostatnie miejsce. Według wyników rywalizacji w turnieju indywidualnym Igrzysk Olimpijskich dziewczyna znalazła się na 6 miejscu, a drużyna z Japonii znalazła się na 5 linii tabeli turniejowej.

Wizerunek
Wizerunek

Inne osiągnięcia

W 2018 roku japońska łyżwiarka figurowa kontynuowała karierę i została absolutnym zwycięzcą Mistrzostw Czterech Kontynentów, a jej koledzy z drużyny zajęli miejsca na pobliskim podium. Ich wkład w rozwój narodowej łyżwiarstwa figurowego był ogromny, bo takie zwycięstwo dla japońskiej drużyny nastąpiło dopiero w 2003 i 2013 roku. Coroczny konkurs pojawił się w 1999 roku jako odpowiednik Mistrzostw Europy. Uczestniczą w nim sportowcy z Ameryki, Azji, Australii i Oceanii. Darmowy program „Amelie”, z którym wystąpił Sakamoto, przyjemnie zachwycił publiczność obfitością kaskad skoków, składających się z potrójnego toe loopa i podwójnej osi oraz stopni czwartego poziomu. Tym samym łyżwiarka ustanowiła swój rekord życiowy w programie – 142, 87 punktów, aw ogólnej liczbie zawodów – 214, 21 punktów. Lodowisko w Tajpej stało się jednym z ulubionych skaterów i przyniosło jej zwycięstwo. Wraca tu co roku, tu czuje się pewnie i spokojnie.

Uśmiechnięta i charyzmatyczna Kaomi stała się prawdziwym odkryciem sezonu. Przywiózł dziewczynie zwycięstwo w mistrzostwach kraju i srebro na etapie Grand Prix Ameryki. Na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym Japonka była dopiero piąta, mimo że świetnie jeździła w programie krótkim, a jej wynik - 76, 86 punktów - stał się osobistym rekordem sportowca na zawodach tego poziomu. Sakamoto swój wolny program rozpoczęła ścieżką choreograficzną, która niepostrzeżenie przeszła w końcowy skok całego programu – dynamiczny rozwój osiągnął swój punkt kulminacyjny.

Wizerunek
Wizerunek

Nacisk na skakanie

W biografii sportowej japońskiej łyżwiarki figurowej jest wiele zwycięstw. Prawdziwa samurajska postać, którą demonstruje we wszystkich zawodach, pomaga jej osiągać wyniki. Podczas treningu w Helsinkach uderzyła się w głowę i praktycznie oblała krótki program. Ale udało mi się zebrać w sobie i genialnie jeździć na darmowym programie, który zrobił na wszystkich wrażenie. Łyżwiarz figurowy zdołał utrzymać poprzeczkę i zajął trzecie miejsce w zawodach w Finlandii.

Główną zaletą Kaori są świetne skoki, które licznie umieszcza w swoich programach, na przemian z linkami choreograficznymi. Jej trenerzy postawili sobie super zadanie – wzmocnić nacisk na skoki, które Sakamoto doskonale łączy się z muzyką i okazuje się niesamowicie miękkie, z „kocimi” lądowaniami i wyjściami.

Każdy występ słynnej japońskiej łyżwiarki figurowej jest jasny i widowiskowy, z dobrze dobraną muzyką i wypełniony złożonymi elementami sportowymi. Ale za jej lotem na lodzie jest dużo pracy i godzin treningu. Już teraz przygotowuje się do nowych etapów Grand Prix, które wkrótce odbędą się w Stanach Zjednoczonych, a także do turnieju w Grenoble. Walka będzie gorąca, bo rywalizacja zgromadzi wielu silnych i stabilnych sportowców, w tym z Rosji. Dziś w życiu osobistym 19-letniej Kaori Sakamoto sport jest na pierwszym miejscu, a także ogromna miłość do łyżwiarstwa figurowego i chęć wygrywania.