Evgeny Stalev: Biografia, Kreatywność, Kariera, życie Osobiste

Spisu treści:

Evgeny Stalev jest sowieckim i rosyjskim graczem w bilard. Międzynarodowy mistrz sportu jest ośmiokrotnym mistrzem świata w rosyjskim bilardzie.

Evgeny Stalev: biografia, kreatywność, kariera, życie osobiste

Nazwisko Evgeny Evgenievich Stalev jest znane nie tylko bilardzistom. Głośne nazwisko znane jest również tym, którzy nigdy nie trzymali kija w dłoniach. Wszyscy zgadzają się, że sportowiec jest mistrzem ekstraklasy, prawdziwym profesjonalistą i niewątpliwym talentem.

Początek drogi do zwycięstw

Biografia mistrza rozpoczęła się w 1979 roku. Chłopiec urodził się w Lytkarinie pod Moskwą 19 maja. Rodzina ma również dziecko, starszego brata przyszłej celebrytki Maxima.

Głowa rodziny od najmłodszych lat zaszczepiła zainteresowanie sportem u dzieci. Sam grał w miejskiej drużynie koszykówki. Od czwartego roku życia bracia chodzili z rodzicami na jogging. Potem zaczęła się zdrowa rywalizacja między Zhenyą a Maxem. Pragnienie dotarcia do końca wspierali dorośli nawet w grach komputerowych, starając się znaleźć nie tylko ciekawych młodych graczy, ale także rozwijając ich intelekt.

W 1988 roku w miejscowym kompleksie sportowym „Kristall” otwarto pierwszą w mieście salę bilardową. Stalev senior często spędzał w nim czas po treningu. Niejednokrotnie zabierał ze sobą obu synów. Bawił się ze starszym, a młodsi obserwowali ich poczynania.

Dwa lata później ojciec Stalevów otworzył salę bilardową w Lytkarinie. Rozpoczęła pracę na terenie dawnej garderoby dziecięcego lodowiska. Zhenya spędzał cały swój wolny czas na graniu. Przy udziale ojca powstała regionalna federacja bilarda.

Zawody o mistrzostwo regionu odbyły się najpierw w Lytkarinie, a następnie w innych miastach. Faworytem była drużyna rodziny Stalevów. Zdobyła tytuł najsilniejszej w regionie moskiewskim. Szef odwiedzał stołeczne kluby, grał ze znanymi zawodnikami, obserwował ich taktykę. Koneserzy, którzy widzieli grę chłopców, zostali najpierw dopuszczeni do sekcji Maxima, potem przyszła kolej na Jewgienija.

Sukces

Po otwarciu klubu Pyramid Stalev Sr. przeniósł się do niego, aby pracować jako marker. Dzieci otrzymały możliwość bezpłatnego treningu przy najlepszych stołach w kraju. Po pierwszych imponujących sukcesach postanowiono całkowicie przejść na sporty bilardowe.

W 1991 roku po raz pierwszy w Leningradzie odbyły się zawody o mistrzostwa Europy w basenie. Gra była nieznana nawet czcigodnym rodzimym graczom. Dwunastoletnia Żeńka wzięła udział w turnieju i pewnie zdobyła pierwsze miejsce.

W następnym roku, na otwartym pucharze w puli wśród krajów WNP „9” w Petersburgu, Stalev Jr. pokonał najsilniejszego w ZSRR Jurija Sosnina, a jego brat pewnie pokonał legendarnego Ashota Potikjana. Zhenya wygrał z wynikiem 11:8, stając się najmłodszym profesjonalistą wśród bilardzistów na obszarze postsowieckim.

Odtąd bracia wybierali tylko rosyjski bilard. Mój ojciec zaryzykował zwrócenie uwagi na basen amerykański. Dzieci szybko nauczyły się zawiłości „zamorskiej” gry. Specjaliści sceptycznie podchodzili do zmiany priorytetów. Prognozy były bardzo ponure. Jednak pomimo nich Stalevowie udali się do Pragi. Maxim był jednym z pierwszych 16 graczy na świecie na EuroTurnieju, wyniki Evgeny były znacznie skromniejsze.

W latach 1995 i 1996 zajmował już najwyższy stopień podium po mistrzostwach Polski, brał udział w mistrzostwach i turniejach Europy. Nastolatek pokazał doskonałe wyniki na krajowych zawodach i mistrzostwach świata w rosyjskim bilardzie. W wieku 17 lat Evgeny został automatycznie uznany za absolutnego mistrza: wygrał wszystkie mistrzostwa kraju.

Nowe szczyty

Federacja Rosyjska poparła inicjatywę uprawiania rosyjskiego bilarda, w której starszy brat został mistrzem kraju. Z kolei najmłodszy w 1996 roku wygrał pięć turniejów w Polsce w ciągu miesiąca. W finale „Amerykanina” w Moskwie Zhenya przegrał w finale ze starszym bratem. Jednak zgodnie z wersją Międzynarodowego Stowarzyszenia Bilarda Luzniy w Piramidzie i Karolinie, Stalev Jr. stał się pierwszym na świecie w „rosyjskiej piramidzie”.

W Krasnodarze Jewgienij wygrał walkę o absolutne mistrzostwo świata w rosyjskim bilardzie w triathlonie. Wygrał także mistrzostwo kraju w rosyjskich konkursach piramid. Na mistrzostwach MALBPK Stalev był drugi, zdobył tytuł Absolutnego Mistrza Rosji w stolicy. W 1997 roku młody sportowiec potwierdził tytuł mistrza Polski.

Nie było konkurencji dla braci z powodu braku zawodów bilardowych w Rosji. Jednak „amerykański” Zhenya przegrał z Wiktorem Kirilenko z Ufy w finale mistrzostw kraju. Strata stała się dobrą zachętą do dążenia do nowych wyżyn.

Stalev jako pierwszy wziął udział w Mistrzostwach Świata Piramid w Moskwie, Otwartych Mistrzostwach WKKW. W 1998 roku wygrał trzy mistrzostwa świata we wszelkiego rodzaju rosyjskim bilardzie, stając się absolutnym mistrzem świata w 1998 roku.

Zawodnik odnosił również zwycięstwa w nieoficjalnych zawodach. W mistrzostwach świata rozgrywanych wśród drużyn klubowych w ramach drużyny rodzinnej Jewgienij ponownie stanął na najwyższym stopniu podium.

Sport i rodzina

Po wygraniu kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Chicago. Rozpoczęła się miesięczna podróż po Stanach Zjednoczonych. Podczas podróży Stalev grał w dziesięciu turniejach ze światowymi gwiazdami. Jego partnerami byli Corey Duel, Kim Davenport, Leonardo Andam, Jimmy Vetch. W Ameryce Stalev Jr. odbył miesięczny staż, doskonaląc swoje umiejętności w grze w bilard amerykański.

Prawdziwą sensacją stało się zwycięstwo Jewgienija w Eurotourie w basenie rozgrywanym w Hiszpanii. W ciągu jednego dnia bilardzista pokonał czterech wielokrotnych mistrzów Europy. W 1999 roku Stalevowie obronili swój kraj na mistrzostwach świata w angielskim Cardiff. Evgeniy jest jednym z 16 najlepszych graczy na świecie.

W przeciwieństwie do gry sportowiec nie był jeszcze w stanie ustalić swojego życia osobistego. Pod koniec października 2000 roku w rodzinie Staleva pojawiło się dziecko, córka Alevtina. Jednak w 2003 roku mąż i żona rozstali się. Związek pozostał przyjacielski, ojciec bierze czynny udział w wychowaniu córki. Alya wybrała karierę jako prawnik.

Sportowiec nie mówi nic o zmianach w swoim życiu prywatnym. Wiadomo tylko, że marzy o dużej rodzinie i przynajmniej dwóch synach.